Till Gymnastik- och idrottshögskolan startsida

"Det är ett brett program där man får med det mesta"

GIH är där man ska vara om man är intresserad av idrott och hälsa. Det tycker Saga Frosth Olsson, som studerar på hälsopromotionsprogrammet och stortrivs.
– Alla här är intresserade av idrott och hälsa på något sätt, och det händer så mycket kul runtomkring det!

Saga har alltid haft ett intresse för idrott och hälsa, och hållit på med sport och aktiviteter ända sedan hon var liten. En av de första sporterna hon fastnade för var bandy.

– Jag testade att gå på bandyskola när jag var 6 år och fastnade direkt. Jag älskade farten, spelet och att vara del av ett lag.

Trots att hon alltid vetat att idrott och hälsa är det hon vill satsa på, var inriktningen inom ämnet inte någon självklarhet.

Ett intresse – många möjligheter

– Jag har alltid varit intresserad av hälsa, men aldrig riktigt vetat vad jag velat bli, förklarar Saga. Jag läste om hälsopromotion på nätet och tyckte programmet verkade väldigt intressant och öppnade många olika dörrar.

Tack vare bredden i hälsopromotionsprogrammet såg Saga möjligheterna och sökte till GIH. Idag stormtrivs hon med kurserna i utbildningen och balansen mellan teori och praktik.

– Det är ett så brett program där vi får lära oss om allting som har med hälsa och göra – socialt, psykologiskt, fysiologiskt – och det är en väldigt bra balans, alla kurser har både teori och praktik.

Givande kurser på flera sätt

När hon började plugga blev Saga ändå överraskad över mängden praktik som hon fick i utbildningen, något hon ser positivt på.

– Mängden praktik på programmet var nog det mest oväntade tycker jag. Jag tänkte att det skulle vara mer teoretiskt, men det är praktiska moment i princip i varje kurs, vilket är väldigt kul!

Trots att hon ännu inte är helt säker vilken riktning hon vill ta efter utbildningen, är Saga övertygad om att hon kommer ha användning av flera av kurserna oavsett – både inom sitt yrkesliv och privat.

– Träningskurserna har varit givande för mig som idrottare, men även kurserna kopplade till hälsopsykologi och beteende har varit superintressanta, och har förändrat mitt sätt att se på mitt eget liv och hur jag hanterar andra.

GIH för alla smaker

Eftersom Saga är född och uppvuxen i Stockholm var hon redan hemma i staden. Och eftersom hon är en aktiv person, blev den idrottsrika miljön runt GIH snabbt ett andra hem.

– Det händer så mycket kring idrott på och runt GIH, då blir man peppad på att vara med på grejer och lära sig nya saker.

Att det är så lätt att vara med på saker, och att det verkar finns något för alla smaker, är kul och engagerande, enligt Saga. Och att campuset är så pass litet och intimt som det är, bidrar till stämningen och det sociala livet.

– Jag tycker det är väldigt trevligt att det är ett så litet campus, eftersom man lär känna många studenter från olika program.

För Saga var GIH ett självklart val sedan hon hörde talas om det. Det mest oväntade med GIH, enligt Saga, är att det inte är självklart för alla som har ett intresse för hälsa att studera på GIH.

– Så fort jag hörde talas om GIH blev det självklart att det var GIH som gällde för mig. Jag blir alltid förvånad när någon inte vet vad GIH är för skola. Det är ju tråkigt, eftersom det här är stället att vara på om man är intresserad av hälsa eller idrott!

Hitta på sidan

Kvinnlig student sitter i klassrum på GIH:

Namn:
Saga Frosth Olsson

Student på:
Hälsopromotionsprogrammet

Vill du läsa hälsopromotion?

Gör som Saga och sök till hälsopromotionsprogrammet!

Ansökan är öppen varje år mellan mitten av mars och mitten av april.

Wembley, GIH campus

Campus

Välkommen till en studiemiljö där rörelse och hälsa står i centrum

Studenter som sitter och pratar

Studentliv

Din studietid består av mycket mer än bara plugg!

Studenter i GIH:s bibliotek

DIn utbildningVi har samlat 13 tips för dig när du ska välja utbildning

Senast ändrad:10 Mar 2026