Inom fri träning
Fri träning är motionspass för allmänheten som leds av GIH-studenter som en del i deras utbildning.

Motionspass och träningsgrupper
På GIH:s hälsopromotionsprogram ska studenterna bland annat öka sin kunskap om fysisk aktivitet och träning för vuxna. Därför erbjuder vi regelbundna motionspass och träningsgrupper som studenterna själva organiserar.
Fri träning erbjuds både på höst- och vårterminerna. Utöver ledarna kommer studenter delta vid olika tillfällen som en del i deras undervisning i hälsa.
Nedanstående gäller för fri träning
- Deltagarna kan använda dusch och omklädningsrum.
- Träningen är avgiftsfri.
Vem kan delta?
Du är välkommen att delta om du är frisk eller om du har någon kronisk folksjukdom, krämpa eller åldersrelaterad förändring och har rekommenderats av läkare att motionera. Vi räknar med att du är mellan 18 och 100 år. Om du är osäker på att träning är hälsosamt för dig, ta kontakt med din läkare för en hälsokontroll och rådgivning.
Viktigt att veta
Träningen som du deltar i eller anmäler ditt intresse för att delta i är en del av studenternas utbildning. Det innebär att studenter kommer att:
- observera träningsgruppen.
- intervjua deltagare.
- prova på att leda en del av träningspassen.
Det är viktigt att du kan delta på ovanstående premisser.
Anmälan
Anmälan sker genom att du kommer till träningen och anmäler ditt intresse. Alla är välkomna till alla pass i mån av plats.
Schema
Tid | Aktivitet | Med |
---|---|---|
Måndag 11.45–12.45 | Motionsgympa, ofta i gymnastiksal 1 – från 13 januari till och med 2 juni. | Cia Stålman |
Tisdag 11.45-12.45 | Yoga i danssalen – från 14 januari till och med 3 juni. | |
Onsdag 09.45–10.45 | Styrketräning i styrkesalen – från 15 januari till och med 4 juni. | Lena Gejke |
Onsdag 10.45–11.45 | Styrketräning i styrkesalen – från 15 januari till och med 4 juni. | Lena Gejke |
Onsdag 11.45–12.45 | Motionsgympa/cirkelträning, ofta i gymnastiksal 1 – från 15 januari till och med 4 juni. | Lena Gejke |
Fredag 11.45–12.45 | Motionsgympa, ofta i gymnastiksal 1 – från 17 januari till och med 30 maj. | Vakant |
Hitta hit
Träningen genomförs på Gymnastik- och idrottshögskolan som ligger bakom Stockholms Stadion. Stadions tunnelbana och Östra station är närmaste tunnelbanestationer.
Kortadress till denna sida: www.gih.se/fritraning
