2 mars 2026
Oro i världen
Det är en utmanande och orolig tid vi lever i. Nya geopolitiska konflikter uppstår och folkrätten utmanas. Vi ser hur demokratins grund sviktar i allt fler länder och att den akademiska friheten och autonomin hotas på allvar. Väl underbyggd kunskap förnekas runt om i världen. Komplexa samhällsutmaningar tros i vår tid kunna åtgärdas med enkla lösningar.
För handling och förändring
Världen förändras. En dyster framtidsbild växer fram och en ny politisk prioriteringsordning tar plats. I dessa tider behövs akademin och den fria kunskapsbildningen som allra mest.
Genom den verksamhet GIH bedriver medverkar vi aktivt till en positiv samhällsutveckling och till att förändra ungas livsvillkor. Med aktuell utbildning, forskning och samverkan bidrar vi med kunskap för handling och förändring.
Förändringar i lärarutbildningen
Den 19 december fattade regeringen beslut om att reformera den nuvarande lärarutbildningen. Syftet med reformen är att stärka studenternas språkliga förutsättningar, minska avhopp och höja utbildningens kvalitet.
En av de mest betydelsefulla förändringarna är att sökande till grundlärar- och ämneslärarprogram kommer att behöva ha betyget C i kursen Svenska 3 eller Svenska som andraspråk 3 från och med höstantagningen 2027. Det är en förändring som får stora konsekvenser för lärarutbildningarna i landet och som GIH har förberett sig för.
Vi har en god beredskap för detta genom att vi har byggt ett allsidigt utbildningsutbud med efterfrågade utbildningar. Det ger oss en flexibilitet som är oerhört viktig i denna situation.
Nya analyser
Inte desto mindre står GIH liksom andra lärosäten inför det faktum att en betydande andel av sökande till ämneslärarprogrammen riskerar att inte klara nya skärpta betygskrav. Samtidigt som detta sker fortsätter utbildningsanslaget reellt att minska och GIH kompenseras inte i samma utsträckning för löner, inköp och hyra.
Detta kräver nya verksamhetsanalyser. Med regeringens beslut om lärarutbildningen tar vi nu nästa steg i sådana förberedelser för att säkerställa en ekonomi i balans, långsiktigt hållbara lösningar och anpassa utbildningsutbudet. Att agera i tid är avgörande för att vi ska stå väl rustade framåt.
GIH öppnar nya vägar
Jag ser idag och framöver ett GIH som med sina utbildningar och forskning har möjlighet att skapa framtidens kunskap, som ger unga möjlighet att finna framtidstro och förverkliga sina drömmars samt som formar vuxna förebilder som gör skillnad i vår tid. GIH är ett lärosäte som spelar roll för samhällets utveckling och som öppnar nya vägar.
Varje rörelse räknas!
Per Nilsson
Rektor
Kontakt
RektorPer Nilssonper.nilsson@gih.se08-120 53 700
Rekommenderad läsning
