2 april 2025
Forskningsdeltagare sökes för studie om utmattning och fysisk aktivitet
Vill du delta i en intervjustudie om fysisk aktivitet vid utmattningssyndrom? Vi söker personer med diagnosticerat utmattningssyndrom till en intervjustudie för att få mer kunskap om upplevelser och erfarenheter av fysisk aktivitet.

Text
Vad är det för studie och varför vill vi att du ska delta?
Vi tror att studien kan bidra med viktig kunskap om hur personer med utmattningssyndrom kan stöttas i återhämtningen genom fysisk aktivitet.
Både du med liten och du med stor träningsvana från tidigare i livet är välkommen att delta.
Hur går projektet till?
Som deltagare i projektet kommer du att bli intervjuad vid ett tillfälle av en forskare i projektet. Intervjun handlar om erfarenheter och upplevelser av fysisk aktivitet och kroppen i rörelse under tiden med utmattningssyndrom. Intervjun sker digitalt och beräknas hålla på ungefär mellan 45 och 90 minuter. Du kommer också få fylla i en digital enkät i samband med att du anmäler dig att vara med i studien.
Anmäl dig
Anmäl ditt intresse genom denna länk Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster., eller genom att kontakta Jenny Kling på jenny.kling@gih.se alternativt 070 182 62 21.
Intresseanmälan tar cirka 10–15 minuter att fylla i och består av dessa steg:
- Steg 1: Du identifierar dig med Bank-ID.
- Steg 2: Du får läsa information om vad det innebär att samtycka till studien och sedan fylla i att du samtycker.
- Steg 3: Du får lämna kontaktuppgifter till dig själv samt besvara frågor om dig och din hälsa.
Om du skulle uppleva problem att logga in med Bank-ID, var god kontakta Jenny Kling, se mejl ovan.
Information till studiedeltagare
I detta dokument finner du utförlig information om studien:
.
Kontakt
Prefekt för Institutionen för fysisk aktivitet och hälsa, ämnesansvarig för psykologi, docentVictoria Blomvictoria.blom@gih.se08-120 53 842
DoktorandJenny Klingjenny.kling@gih.se08-120 53 830
Rekommenderad läsning
