Till Gymnastik- och idrottshögskolan startsida

Lärosal 1506 på GIH

Alumnevenemang med Göran Kenttä

Under detta seminarium får du möta Göran Kenttä. Han har under många år engagerat sig i att arbete med elitidrott och psykisk ohälsa. Titeln på föreläsningen är "Erfarenheter, lärdomar och rekommendationer från en resa med idrottspsykologin som följeslagare". Du kan delta fysiskt eller digitalt.

Göran Kenttä är lektor i idrottspsykologi, författare, föreläsare och har bland annat arbetat med landslaget i skidskytte och simning.

Föreläsningen kommer att belysa forskningsprojekt, undervisning, samt även praktiskt arbete med idrottspsykologi främst utifrån ett elitidrotts kontext. Den gemensamma nämnaren är psykisk hälsa samt prestation. Vi reflekterar även över betydelsen av återhämtning, självbestämmande motivation, lekfullhet och frihet hos unga och dess betydelse för att utveckla en livslång relation till träning och idrott.

Efter föreläsningen kan du ställa frågor till Göran Kenttä. Vid minglet serveras det alkoholfritt bubbel och snacks.

Anmälan till evenemanget

Här kan du anmäla dig till föreläsningen med Göran Kenttä. Du kan delta fysiskt eller digitalt. Varmt välkommen!

Kontakt

Senast ändrad:27 Okt 2025