Till Gymnastik- och idrottshögskolan startsida

"Ta chansen att bo utomlands ett halvår"

Hugo Setthagen ville utmana sig själv, byta miljö och skaffa sig ny kunskap. Genom Erasmus+ tog han chansen att studera en termin vid Köpenhamns universitet – en erfarenhet han varmt rekommenderar andra studenter.

Lätt att välja GIH

Efter att ha arbetat ett halvår som fysioterapeut kände Hugo att han ville vidareutbilda sig. I dag läser han masterprogrammet med inriktning Idrottsprestation och träning på GIH.

– Jag ville sadla om mot idrotten och närma mig elitidrott och forskning. Det var lätt att välja GIH – både vänner och min familj har läst sin master här, säger han.

När möjligheten att åka på utbyte genom Erasmus+ dök upp tog han den.

– Jag ville utmana mig själv, hitta en ny kontext och träffa nya människor.

Studier i Köpenhamn

Valet föll på Köpenhamns universitet, som grundades 1479 och i dag har över 36 000 studenter och omkring 10 000 medarbetare, varav mer än 6 000 är forskare.

– Köpenhamn är på många sätt likt Stockholm, men känns mer internationellt och har ett tydligt studentliv trots att det är en storstad. Det är en väldigt bra kombination.

Hugo bodde i Frederiksberg, där även hans campus låg. Under terminen läste han tillsammans med studenter på första året av masterprogrammet Master of Science in Human Nutrition.

– Det var värdefullt att komma in i en klass och bli en del av en grupp. Jag har fortfarande kontakt med några av dem jag studerade med. Att bygga internationella kontakter är en av de stora fördelarna med att studera utomlands.

Han lyfter även den akademiska kvaliteten.

– Det är bra struktur på utbildningen och kunniga föreläsare. Det var en av anledningarna till att jag valde just Köpenhamn. Det är ett väldigt bra universitet.

Språkutmaningar i både Frankrike och Danmark

Utbytet var inte Hugos första tid utomlands. När hans flickvän Alma studerade i Bordeaux följde han med, och senare flyttade paret till Köpenhamn när Alma fick arbete på det danska orienteringsförbundet.

– I Frankrike blev det en språklig utmaning eftersom vi inte kunde franska. Vi var med i en löpargrupp där få pratade engelska, så det blev en rejäl utmaning. Danskan är inte helt enkel heller – men det fungerar om de pratar långsamt och tydligt.

Att dela upplevelsen

Att göra utbytet tillsammans med någon ser Hugo som en extra bonus.

– När vi bodde i Bordeaux passade vi på att resa runt i Frankrike, och vi har gjort samma sak i Danmark. Det är något speciellt med att bo i en stad under en längre period, jämfört med att vara där på semester. Vi delar upplevelsen och skapar minnen tillsammans.

En rekommendation till andra studenter

Nu är Hugo tillbaka på GIH för att slutföra sin utbildning. Han uppmuntrar fler att ta steget.

– Jag kan verkligen rekommendera GIH:s studenter att åka utomlands en termin. Erasmus-stipendiet gjorde det ekonomiskt möjligt för mig att bo och studera i ett annat land under ett halvår. Det är en unik chans och ett minne för livet.

Han rekommenderar särskilt Köpenhamn.

– Staden ligger mig varmt om hjärtat. Kombinationen av stark akademisk miljö och aktivt studentliv är svårslagen.

Skriver uppsats om glukos och hjärtfrekvens

Hugo undersökte möjligheten att skriva sin masteruppsats vid Köpenhamns universitet, men det gick inte att hitta en handledare där. I stället skriver han nu sin uppsats på GIH.

Studien handlar om sambandet mellan glukosnivåer, hjärtfrekvensvariabilitet och hjärtfrekvens hos elitidrottare.

– Jag undersöker om hjärtfrekvensen och hjärtfrekvensvariabilitet påverkas när en elitidrottare samtidigt har lågt blodsocker. Jag använder material som min syster, doktoranden Lina Spetz, har samlat in. Hon har följt 20 elitidrottare under ett år och registrerat deras hjärtfrekvens och glukosnivåer.

Uppsatsen lämnas in i slutet av maj – och därefter väntar nästa steg i karriären.

Hitta på sidan

Kontakt

Hugo Setthagen sitter i restaurangen på GIH.

Namn:
Hugo Setthagen

Hemuniversitet:
Gymnastik- och idrottshögskolan

Utbyte till:
Köpenhamns universitet

Vill du också plugga utomlands?

Gör som Hugo och läs en del av din utbildning i ett annat land.

Kvinnlig utbytesstudent på flygplats

Your opportunities

Do an exchange semester as part of your education

Studenter på GIH:s campus

GIH Campus

A campus that breathes sports and community

Lektion på GIH

Study at GIH

Find available courses at GIH that suit you

Senast ändrad:11 Mar 2026