Gymnastik- och idrottshögskolan
BIBLIOTEKOm biblioteketLån och service
   Lån och service

Får jag låna?

Alla är välkomna att låna från Gymnastik- och idrottshögskolans bibliotek. Notera att årsböcker och tidskrifter inte är till utlån och att kurslitteraturen endast får lånas av GIH:s studenter.


Hur gör jag?

Se våra öppettider och vägbeskrivning för att hitta till GIH biblioteket. För att få låna krävs ett lånekonto, som du får mot uppvisande av legitimation. Vi har ett självbetjäningssystem där du själv lånar böckerna.

Återlämning sker direkt till personalen eller i bibliotekets återlämningslåda som är placerad utanför biblioteket.

I vår webbkatalog kan du låna om dina böcker (max 10 gånger) om det inte är kö på dem. För att kunna logga in måste du ha en pinkod till ditt lånekonto. Kontakta biblioteket för att få en pinkod.

Du som inte bor i Stockholmsområdet har också möjlighet att låna böcker från GIH biblioteket. Du ska då vända dig till biblioteket där du bor (högskole-, skol- eller stadsbibliotek). Ditt bibliotek kan beställa böcker och artiklar från GIH genom fjärrlån. (Är du låntagare hos oss kan du kontakta oss direkt via telefon, fax eller e-post).


Lånetider

  • Kurslitteratur (endast GIH-studenter) - en vecka. OBS att det är förseningsavgift 20 kr/bok och dag på kurslitteraturen.
  • Övrig litteratur - fyra veckor.


Låna om böcker

Om ingen står på kö på böckerna går det bra att förlänga lånetiden. Du kan låna om dina böcker max 10 gånger. För att låna om böcker loggar du in i vår bibliotekskatalog på webben och går in under rubriken Mig & Mitt. Du måste ha en pinkod, som du väljer på biblioteket. Om böckerna redan är försenade kan du inte låna om själv, utan måste kontakta biblioteket för omlån. För att låna om fjärrlån måste du också kontakta biblioteket.

Det går också bra att ringa, faxa eller skicka e-post till biblioteket med förfrågningar om omlån. Se bibliotekets kontaktuppgifter längst ner på sidan.


Lämna tillbaka böcker

Du lämnar tillbaka böcker till personalen i bibliotekets infodisk. Om du kommer när biblioteket är stängt kan du lämna böcker i bokinkastet precis utanför bibliotekets dörr.

Efter kl 17.30 och på lördagar kan GIH:s huvudingång vara låst. Du kan då gå in genom entrén vid idrottshallarna och sedan följa korridorren åt höger och upp en trappa. Du kommer då till huvudbyggnaden och biblioteket och kan återlämna böcker i bokinkastet. GIH:s öppettider hittar du på sidan Kontakta oss.


Kurslitteratur

Kurslitteratur lånas endast ut till studenter vid GIH. I bibliotekskatalogen ser du vilka böcker det gäller genom hyllplaceringen = Kurslitteratur. Lånetiden är 7 dagar. På kurslitteraturen tillämpas förseningsavgifter med 20 kr/ försenad dag och bok.


Fjärrlån / beställa artiklar

Studenter och personal på GIH kan fjärrlåna böcker och beställa kopior av artiklar som inte finns på GIH biblioteket. Se först efter att boken eller tidskriften inte finns på GIH biblioteket.

Att fjärrlåna en bok är gratis.
Artikelkopior kostar 20 kr per artikel.

Om boken du söker finns på ett bibliotek i Stockholm fjärrlånar vi inte in boken utan du får istället åka till det andra biblioteket och låna den där (andra regler gäller för GIH-personal). När du beställer en bok eller artikel kan det ta tid innan den kommer hit, räkna med 2 - 5 dagar. Om en bok är utlånad tar det längre tid. 

Det är bara studenter och personal vid GIH som kan beställa fjärrlån och artiklar genom GIH biblioteket. Övriga får vända sig till sitt eget högskolebibliotek ellet till stadsbiblioteket.


Tidskrifter och dagstidningar

Tidskrifter och dagstidningar får inte lånas hem. Läs mer om GIH:s tidskrifter och tidningar under rubriken Tidskrifter


Datorer

Biblioteket har 6 stycken publika datorer som kan användas av dig som söker information inom GIH:s ämnesområden. Datorerna kan inte bokas. Studenter vid GIH loggar in med sitt användarnamn och lösenord. Utskrifter tas från ditt vanliga konto. Fyll på kontot hos Studentkåren. Du som inte är student kan få inloggning till våra datorer mot uppvisande av legitimation. Utskrifter kostar 1 kr per sida.  

Från bibliotekets datorer har du tillgång till samtliga databaser, tidskrifter och övriga elektroniska resurser som finns på biblioteket.

Bibliotekskatalogen finns på en dator där du inte behöver logga in.


Databaser och e-tidskrifter

Vissa databaser och elektroniska tidskrifter är fritt tillgängliga och kan användas av alla fritt över internet. Detta står utsatt i bibliotekets databas- och tidskriftslistor.

De flesta databaser och e-tidskrifter prenumererar dock biblioteket på genom licensstyrda avtal. Detta innebär att de går att använda på datorerna på biblioteket eller inom GIH. Studenter på GIH har också möjlighet att logga in på distans. Läs mer om studentlogin.


Kopiering av biblioteksmaterial

I biblioteket finns en kopiator för kopiering av tidskriftsartiklar och delar av böcker. Pris: 1 kr/A4-sida.


Tillgänglighet

Biblioteket ligger en trappa upp i huvudbyggnaden. Du som behöver använda hiss kan ta ingången vid idrottshallarna och vaktmästeriet, ca 50 meter vänster om GIH:s huvudingång (se karta). Vissa böcker och tidskrifter finns en trappa upp i biblioteket, men bibliotekspersonalen hjälper gärna till att plocka ner litteratur vid behov. 
 
Kontakta gärna biblioteket före ditt besök om du har några frågor.

 

Till försäljning

Böcker:
Kinetic Jottings : rare and curious books in the library of the old Royal Central Institute of Gymnastics / Ove Hagelin.
Pris 250 :-

Vykort
Olika motiv. Pris 3 :-


Frågor?

Kontakta biblioteket!

Telefon: 08-402 22 32
Fax: 08-402 22 81
E-post: This is a mailto link
Se även Personal.


Adress till denna sida:
www.gih.se/bibliotek/lan