Ansvarig gruppledare för Idrottsskolan Knatteskutt sökes

Av: Idrottsskolan Knatteskutt, 2011-11-04

Gruppledare till Idrottsskolan Knatteskutt

Knatteskutt är en rikstäckande idrottsskola för barn i åldrarna 4-9 år. Tanken med Knatteskutt är att barnen ska få prova på en mängd olika idrotter, för att sedan kunna gå in i idrottens föreningsliv med en uppfattning om vilket aktivitet de vill fortsätta utöva.

Under våren 2012 fortsätter vi med idrottsskolorna, terminen består av 12 träningstillfällen där olika idrottsaktiviteter presenteras. Träningen bedrivs kvällar eller helger och varje träningstillfälle är en timme.

Just nu söker vi ansvariga gruppledare för Knatteskutt i flertalet orter i Sverige. Som gruppledare sköter du idrottsskolan på din ort och ansvarar för att den är av hög kvalité. Du arbetar självständigt ett par timmar per vecka med stöd ifrån huvudkontoret i Växjö.

 

Dina arbetsuppgifter består i huvudsak av att vara huvudledare på träningarna. Övriga arbetsuppgifter är att planera terminens aktiviteter samt ha kontakt med både föreningar och föräldrar. Det perfekta extrajobbet för dig med idrottserfarenhet eller för dig som planerar att arbeta inom idrottssektorn i framtiden. Tjänsten som projektansvarig ger dig ett jättebra tillfälle att skaffa nyttig erfarenhet men också ett brett kontaktnät.

Vi söker dig som:
- har ett genuint intresse för idrott
- tycker om att arbeta med barn och ungdomar
- är intresserad av att leda andra och tycker om att driva projekt
- har en bra organisationsförmåga

I dagsläget söker vi gruppledare till följande orter/områden i Stockholmsområdet.

Stockholm City

Värmdö

Huddinge

Skarpnäck

Upplands Bro

Södermalm

Nacka

Salem

Farsta

Uppsala

Kungsholmen

Tumba

Sundbyberg

Södertälje

Järfälla

Haninge

Lidingö

 

 

 


Låter det intressant? Maila din ansökan snarast till in...@knatteskutt.se Märk din ansökan med gruppledare och ortens namn du söker till.

Förutom CV och personligt brev önskar vi att du i din ansökan skickar med:
1.  Två bilder på dig själv (gärna en där du idrottar eller leder idrott om du har en sådan bild).
2.  Skriv även en kort text där du presenterar dig som ledare för deltagarnas föräldrar. Berätta i      den varför du brinner för att leda barn i idrottsskolan samt vilken utbildning och/eller  erfarenhet som gör att du är rätt för att leda barnidrottsgrupperna.

Svar: (Upp en nivå)